Thanks to all who attended Amelia County Beagle Club's spring SPO trial! We had a great time and had some awesome running with plenty of rabbits.
Thanks to our judges for the weekend but a very special thanks to Robert Moses who judged both days due to a last second judge change. (Judge couldn't make it.)
Total Number of Dogs Entered:
15": 67
13": 84
TOTAL: 151
WINNERS
15" FEMALES:
1. Lubaville's Nutter Butter Bliss
O-Stacy Moore (FC A&S Easy Flow x Tate's Lexie)
2. Stone's Echo
O- Allen Stone (FC Green Bay Lambeau x Branko's Little Loretta)
3. Amiss
O-Robert Harris Jr (FC Misty Mountain Preach A Man x Carroll's Cotton)
4. Red Road Bonnie
O- Tracy Moser (FCGD Cedar Ridge Brute x Spring Creek's Kicking Kimber)
NBQ - Dairy Hill's Newtown Charlie Girl
O- Randy Grissom (FCGD M&M's Awesome Ace in the Hole x E R Black Betty)
13" FEMALES:
1. Cottontail Pour It On Run N Gun Checkers
O-Victor Lacks (FC Hound Haven's Tom Tom x Wat T's Run n Gun Dolly)
2. Little Lowland Diva
O- James Davis (FC Templets Rio x Little Red Diva)
3. Elk Hill Jenna
O- Steve Crist (Steep Holler Elijah x Swift Creek D&D Jazz)
4. Jo-dan's Little Jazz
O-Frederick Williams (FC Slickers Grand Slam Grady x JFS Pretty Little Doll)
NBQ - Big Mike's Lonnie
O-Wayne Duncan (FCGD Big Mike's Little Man x Big Mike's Cricket III)
15" MALES:
1. M-R Beagles Tail Bustin Buster
O- B. Reed & L. Mote (FCGD Orchard Grove Moby Dick x M-R Beagles Hannah)
2. Boer Creek Caddy's Pro Jay
O- James Smith (FC Rapid Run Lil Bandit x Pineview Sub Zero)
3. Buck's Branch Luke Skywalker
O- Les Blondino (Willow Oak Luke x Windy Knob Eddy's Abby)
4. Tate's Ringo
O- Claude Honeycutt (FC Tates Yogi x Copeline Chaos)
NBQ - M&M's Ace's Little Man
O- Michael Harlow (FC M&M's Awesome Ace In The Hole x FC Smith's Hilltop Patty)
13" MALES:
1. Blackwater Walk The Line Cash
O- Josh Smith (Smith's Blackwater Joe x Jim's Calling Lady)
2. GW's Little River Remington
O- J Jackson & M Skipper (GW's Little River Dixieman x Oak Grove GW's McLamb's Lady)
3. Johnson Creek Eli
O- Roger Cash (FC Choptank Blue Blade x FCGD Hoo's Lil Arizona)
4. Beechnut Line Drive Roscoe
O- Josh Smith (Dawson's Ringo x Beechnut's Get em Up Daisy)
NBQ- Free Nancy's I Am Kid Rock
O- Don Morris (Free nancy's Tailgate Gunner x Eagle Eye Sugar)
Thanks to our judges for the weekend but a very special thanks to Robert Moses who judged both days due to a last second judge change. (Judge couldn't make it.)
Total Number of Dogs Entered:
15": 67
13": 84
TOTAL: 151
WINNERS
15" FEMALES:
1. Lubaville's Nutter Butter Bliss
O-Stacy Moore (FC A&S Easy Flow x Tate's Lexie)
2. Stone's Echo
O- Allen Stone (FC Green Bay Lambeau x Branko's Little Loretta)
3. Amiss
O-Robert Harris Jr (FC Misty Mountain Preach A Man x Carroll's Cotton)
4. Red Road Bonnie
O- Tracy Moser (FCGD Cedar Ridge Brute x Spring Creek's Kicking Kimber)
NBQ - Dairy Hill's Newtown Charlie Girl
O- Randy Grissom (FCGD M&M's Awesome Ace in the Hole x E R Black Betty)
13" FEMALES:
1. Cottontail Pour It On Run N Gun Checkers
O-Victor Lacks (FC Hound Haven's Tom Tom x Wat T's Run n Gun Dolly)
2. Little Lowland Diva
O- James Davis (FC Templets Rio x Little Red Diva)
3. Elk Hill Jenna
O- Steve Crist (Steep Holler Elijah x Swift Creek D&D Jazz)
4. Jo-dan's Little Jazz
O-Frederick Williams (FC Slickers Grand Slam Grady x JFS Pretty Little Doll)
NBQ - Big Mike's Lonnie
O-Wayne Duncan (FCGD Big Mike's Little Man x Big Mike's Cricket III)
15" MALES:
1. M-R Beagles Tail Bustin Buster
O- B. Reed & L. Mote (FCGD Orchard Grove Moby Dick x M-R Beagles Hannah)
2. Boer Creek Caddy's Pro Jay
O- James Smith (FC Rapid Run Lil Bandit x Pineview Sub Zero)
3. Buck's Branch Luke Skywalker
O- Les Blondino (Willow Oak Luke x Windy Knob Eddy's Abby)
4. Tate's Ringo
O- Claude Honeycutt (FC Tates Yogi x Copeline Chaos)
NBQ - M&M's Ace's Little Man
O- Michael Harlow (FC M&M's Awesome Ace In The Hole x FC Smith's Hilltop Patty)
13" MALES:
1. Blackwater Walk The Line Cash
O- Josh Smith (Smith's Blackwater Joe x Jim's Calling Lady)
2. GW's Little River Remington
O- J Jackson & M Skipper (GW's Little River Dixieman x Oak Grove GW's McLamb's Lady)
3. Johnson Creek Eli
O- Roger Cash (FC Choptank Blue Blade x FCGD Hoo's Lil Arizona)
4. Beechnut Line Drive Roscoe
O- Josh Smith (Dawson's Ringo x Beechnut's Get em Up Daisy)
NBQ- Free Nancy's I Am Kid Rock
O- Don Morris (Free nancy's Tailgate Gunner x Eagle Eye Sugar)